Bota

Përleshje mes palestinezëve dhe policisë izraelite

Përleshja ndodhi në lokacionin e shenjtë të Jerusalemit. Besimtarët myslimanë dhe policia izraelite janë përleshur jashtë një lokacioni fetar në Jerusalem, gjatë lutjeve për të shënuar festën e Kurban Bajramit.

Mjekët palestinezë thanë se të paktën 14 njerëz u plagosën, një seriozisht, të dielën, në përleshjen që ndodhi në vendin e shenjtë, i njohur si kompleksi i xhamisë Al-Aksa për myslimanët.

Policia tha se katër oficerë u plagosën, ndërsa dëshmitarët deklaruan se të paktën dy persona u arrestuan, transmeton rtv21.tv. Mijëra myslimanë u mblodhën në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit herët këtë të diel për lutjet e Kurban Bajramit.

E diela është po ashtu ditë e shënuar për hebrenjtë pasi është “Dita e vajtimit” për dy tempuj biblikë që kanë qenë në kohërat antike në këtë lokacion. Kompleksi Al-Aksa është lokacioni më i shenjtë dhe i treti për myslimanët pas Mekës dhe Medinës në Arabinë Saudite. Për një periudhë të gjatë, ky vend ka qenë epiqendra e konfliktit në mes të Izraelit dhe Palestinës.

Një numër i madh i Palestinezëve janë mbledhur te porta e kompleksit mëngjesin e së dielës, pas thashethemeve që policia do te lejojë hebrenjtë të hynë brenda. Protestuesit janë dëgjuar duke brohoritur “Allahu-Akbar” (Zoti është i madh) dhe kanë gjuajtur me gur mbi policinë, ndërkaq forcat e sigurisë kanë hedhur granata me tym dhe plumba gome.

Në vitet e fundit, nacionalistët fetarë izraelitë kanë shtuar vizitat në këtë kompleks për të sfiduar marrëveshjen. Eksremistët hebrenj kanë bërë thirrje për rrënim të xhamisë dhe në vend të saj të bëhet rindërtimi i tempujve të lashtë biblikë.