Lajme

Prodhuesi zviceran i bravave shkurton 800 vende pune

Grupi zviceran i prodhimit të bravave Dormakaba po shkurton 800 vende pune, në një përpjekje për të arritur kursime vjetore prej 170 milionë CHF deri në vitin 2026, përcjell albinfo.ch.

Kompania, me qendër në Rümlang, kantonin e Cyrihut, njoftoi të hënën se shkurtimet janë pjesë e një strategjie të re për të përmirësuar organizimin e saj dhe për të dhënë rezultate më të mira financiare.

Një pjesë e riorganizimit do të fokusohet në funksionet e zyrës së pasme, të tilla si financat dhe marrëdhëniet njerëzore, ndërsa firma po synon gjithashtu efikasitetin e IT-së.

“Ndërsa zbatimi i programit mund të ndikojë deri në 1,800 pozicione, reduktimi neto i pritshëm i pozicioneve ekuivalente me kohë të plotë do të jetë afërsisht 800”, deklaroi kompania, e cila ka një fuqi punëtore prej 16,000 personash.

Firma ka tregtuar si Dormakaba në Zvicër që nga bashkimi i vitit 2015 i Swiss Kaba Group (i themeluar më 1862) dhe prodhuesve gjermanë të kyçeve Dorma (1908).

Ristrukturimi do të sjellë një kosto të vetme 225 milionë CHF, plus 100 milionë CHF investim në një sistem të ri IT dhe shpenzime të tjera.

“Kjo përpjekje do të çlirojë kapacitetin për investime të mëtejshme në rritje dhe do të forcojë aftësitë tona për inovacion”, tha CEO i grupit, Jim-Heng Lee. “Përfundimisht ne duhet të përmirësohemi përpara se të bëhemi më të mëdhenj”.