Kinema

Regjisori Woody Allen padit Amazon Studios

Woody Allen ka ngritur padi kundër kompanisë së njohur Amazon Studios.

Regjisori i famshëm e ka akuzuar për shkelje të kontratës së tyre, duke refuzuar shpërndarjen e filmit të tij të fundit.

83-vjeçari po kërkon më shumë se 68 milionë dollarë dëmshpërblim. Amazon publikoi dy filmat e fundit të Allenit dhe gjithashtu shpërndau serinë e tij televizive, “Crisis in Six Scenes”.

Por refuzoi ta bënte këtë për filmin e tij të fundit, “A Rainy Day in New York”. Allen pretendon se Amazoni u tërhoq nga marrëveshja në qershor të vitit 2018, për shkak të akuzave se regjisori ka sulmuar seksualisht vajzën e adoptuar, Dylan Farrow në vitin 1992.