Ëmbëlsira

ROLE ME ARRA DHE BANANE

Përbërësit:

•       8 vezë
•       8 lugë sheqer
•       10 arra të bluara
•       1 lugë miell
•       Lëvozhgë limoni
•       300 gr xhelatinë
•       3 banane
•       100 gr çokollatë

Përgatitja:

Me mikser i rrahim vezët dhe sheqerin, i shtojmë arrat, miellin dhe lëvozhgën e limonit (i përziejmë me lugë).
Masa hidhet në tepsi katrore, të shtruar me letër kuzhine, piqet në temperaturë 200°C.
Brumi i pjekur përmbyset në pecetë të lagur, largohet letra dhe lyhet e gjithë sipërfaqja me xhelatinë,
Në cepin nga fillojmë mbështjelljen rendisim bananet e qëruara të spërkatura me limon.
Korja mbështillet me kujdes në formë role, pasi të ftohet, e lyejmë me 100 gr çokollatë të shkrirë më parë në avull me 2 lugë qumësht dhe 2 lugë vaj.
Pritet në rrathë sipas dëshirës dhe servohet.

 Ju bëftë mirë!


 Të tjera nga Ëmbëlsira