Lajme

Si ndikoi pandemia në turizmin e Italisë

Për një kohë tepër të shkurtër, vera italiane ofroi një dritë shprese.

Pasi doli nga ajo që ishte në fillim të vitit 2020, ndodhi një nga bllokimet më të ashpra të koronavirusit në botë dhe Italia pastronte pluhur në vend se të mirëpriste vizitorë.

Por, prapë kishte shpresa për një rikuperim të plotë për sezonin e turizmit në vitin 2020.

Mirëpo, dimri po vjen, dhe bashkë me të po vjen një katastrofë e plotë ekonomike.

Qeveria italiane, si shumë në të gjithë botën, ka dhënë para për të ndihmuar në mbështetjen e shumë bizneseve dhe individëve të sëmurë, por me shumë kufizime globale të udhëtimit në vend, të ardhurat e humbura nga industria e udhëtimeve po lënë një pasoja financiare.

“Turizmi duhet të vazhdojë”, thotë CEO i Travel Italian Style, Cassandra Santoro, shkruan “CNN”.

“Humbja e parashikuar e vitit 2020 nga vizitorët jashtë shtetit në Itali është 24.6 miliardë € dhe madje shpenzimet e udhëtarëve të brendshëm janë poshtë 43.6 miliardë €”, thotë Giorgio Palmucci, president i bordit kombëtar italian të turizmit, ENIT.

Edhe me shpresën e rritjes dhe rimëkëmbjes dy vjet më vonë, dhimbja, shton ai, ka të ngjarë të jetë e përhapur.

“Të gjitha qytetet italiane pritet të ndikohen ndjeshëm, veçanërisht ato që varen më shumë nga vizitorët ndërkombëtarë, si Venecia, Firence dhe Roma”.

Problemeve u shtohet një rritje e rasteve të Covid-19 që fajësohet nga lëvizja e të rinjve italianë, si përtej kufijve në vende, si Kroacia, Greqia dhe Malta dhe pikat e nxehta të jetës së natës verore në shtëpi.

Rritjet ditore janë më të ulëta se Franca dhe Spanja, por italianët janë nervozë për afrimin e dimrit.

Frika nga një valë e dytë duket se ka prishur parashikimet e mëparshme të një ringjallje të turizmit në shtator dhe tetor, me italianët dhe vizitorët jashtë shtetit që anuluan planet.

Pronarët e bizneseve tani mendojnë se fjalimet e qeverisë për verën italiane si një nxitje e brendshme për turizmin ishin thjesht retorikë.

Statistikat sigurisht paraqesin një pamje më të shëmtuar. Konfederata Italiane e Biznesit ka raportuar se 70% e hoteleve në qytete si Roma dhe Firence dhe 20% në zonat bregdetare nuk u hapën pas bllokimit, përcjell tutje albinfo.ch.

Instituti Kombëtar i Statistikave Italiane parashikon që 60% e bizneseve në industri kanë frikë nga falimentimi i afërt.

Ndalimi i vazhdueshëm i udhëtimit që parandalon hyrjen e amerikanëve – një nga burimet më të mëdha të turizmit të Italisë – gjithashtu ka një ndikim veçanërisht brutal.

Cassandra Santoro e Travel Italian Style thotë se të paktën 85% e klientëve të saj janë amerikanë. Që nga shtatori kompania e saj ka regjistruar 100% të anulimeve të pushimeve për vitin 2020. Ajo thotë se është viti i parë që ka parë zero fitime nga planifikimi i pushimeve në Itali.

“Në dhjetor 2019, unë kisha më shumë se 100 klientë të rezervuar për të udhëtuar midis marsit – shtatorit të vitit 2020. Unë kam rimbursuar rreth 50% të mysafirëve të plotë dhe 50% janë shtyrë për në 2021, disa madje deri në 2023 dhe 2024”.

Ajo thotë se gjatë intervistave ne kemi dëgjuar më shumë se një herë se nëse kufijtë qëndrojnë të mbyllur për pjesën e mbetur të vitit 2020, ne nuk do të kemi para për të blerë ushqim për familjen tonë deri në janar.

“Megjithatë, italianët janë ende optimistë dhe të thellë brenda vetes, ata e dinë se kjo nuk do të zgjasë përgjithmonë. Forza dhe coraggio (forca dhe guximi) janë ato që Italia di më së miri”, përcjell tutje albinfo.ch.