Lajme

Si po ndikon Covid-19 te konsumatorët

Përderisa ofertat e ulura të çmimeve “E Premtja e Zezë” filluan, shitësit zviceranë presin që shitjet në internet të jenë veçanërisht të mira.

Pandemia po prek jo vetëm mënyrën se si njerëzit blejnë, por edhe atë që blejnë.

Në përgjigjet fillestare shitësit me pakicë në internet thonë se klientët po nxitojnë të përfitojnë nga ofertat.

Për shembull, Digitec Galaxus, shitësi më i madh në internet i Zvicrës, thotë se ishte “një fillim shumë i mirë” me produktet e para që u shitën pak pas mesnatës. Zëdhënësi i kompanisë David Kübler i tha agjencisë së lajmeve AWP se pastruesit e vakumit dhe aparatet për kafe shisnin si “ëmbëlsira të nxehta”. Veçanërisht të njohura këtë vit janë celularët, kompjuterët dhe televizionet, si dhe të gjitha llojet e artikujve shtëpiakë dhe lodra, shtoi ai, shkruan swissinfo.ch, përcjell albinfo.ch.

Dyqani në internet Brack.ch gjithashtu tha se shitjet e së Premtes së Zezë kishin filluar mirë, me elektronikën e konsumit dhe produktet e IT-së me artikujt më të njohur. Zëdhënësi Daniel Rei tha se kompania vuri re dukshëm më shumë vizitorë në faqen e saj gjatë natës, por serverat e saj i rezistuan vëllimit të lartë të trafikut.

Ky nuk ishte rasti për filialin e Coop, Interdiscount, faqja e të cilit u shemb përkohësisht. Zëdhënësi i bashkëpunimit Andrea Ruberti tha se supozohej se kjo ishte për shkak të një nxitimi të madh për ofertat e së Premtes së Zezë. Faqja tani është kthyer përsëri, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI