Bota

Thatësira në Evropën Perëndimore, përgjysmohet prodhim i patateve

Thatësira në Evropën Perëndimore do të ndikojë në prodhimin e patateve, dhe kështu edhe patatet e skuqura pomfritin, sipas mediave gjermane dhe zvicerane.

Për përpunimin e tyre për patate të skuqura është e nevojshme që patatja të arrijë një madhësi prej të paktën 7,5 centimetra.

Është e mundur që patate të skuqura të jenë më të shkurtra këtë vit, tha presidenti i Shoqatës së Prodhuesve të Patates Rudy Fisher, përcjell albinfo.ch.

Gjatësia e patateve të skuqura është veçanërisht e rëndësishme për restorante për ushqim të shpejt, kryesisht për “McDonald”, sepse në qoftë se ata janë më të shkurtra, atëherë më keq janë të paketuara në kartonë, shpjegoi Fischer.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI