Kosova

Tri shtete me të cilat UEFA ia ka ndaluar Kosovës të luajë në botërorin 2022

Tashmë dihet se Kosova do të jetë pjesë e garës kualifikuese për botërorin e Katarit i cili pritet të zhvillohet në vitin 2022. Derisa ende nuk është përcaktuar shorti, Kosova deri tani e di se cilët nuk do të jenë kundërshtarët e saj në këtë garë.

Për shkak të konflikteve politike dhe luftërave, UEFA ka bërë një listë të shteteve të cilat nuk do të mund të ndeshen në mes vete, transmeton albinfo.ch.

Duhet theksuar se ky rregull, Kosovës i ndalon të përballet me tri shtete të kontinentit europian, dhe ato janë, Bosnje e Hecergovina, Serbia, dhe Rusia.

Përveç Kosovës, kjo pikë u ndalon edhe shteteve të tjera të ndeshen në mes vete, dhe ato janë:

Azerbajxhani dhe Armenia

Spanja dhe Gjibraltari

Rusia dhe Ukraina


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI