Lajme

Verona Gjinaj, mbron titullin kampion të Zvicrës në tajboks

Verona Gjinaj ka mbrojtur titullin kampion të Zvicrës në tajboks. Tashmë qëllimi i saj është titulli i botës.

E shtuna ka qenë një mbrëmje e magjishme për boksieren shqiptare, Verona Gjinaj. Ajo arriti më sukses të mbrojë titullin kampion të Zvicrës në tajboks për peshat 60 kg.

Në një duel prej 5 rundeve, në “Zentrum St.Michael” në Littau, Luzern, Verona mposhti zviceranen Julia Braun.

Pas fitores, Verona për albinfo.ch shprehet: “Faleminderit të gjithëve që ishin në sallë, trajnerit Tefik Bajramit dhe klubit të sporteve luftarake “Bajrami Luzern”. Po ashtu falënderoj familjen time, të cilët janë forca ime në gjithë këtë rrugëtim timin. Do të mundohem gjithmonë të jap maksimumin nga vetja ime që prindërit dhe gjithë ata që më përkrahin t’i bëj krenarë”, ka thënë Verona, e cila jeton në Kriens, kantoni Luzern.

Verona Gjinaj me trajnerin, Tefik Bajrami

Ndërkohë, trajneri Tefik Bajrami, përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, pas fitores, Veronen e ka quajtur ‘vajzë të hekurt’.

“Kjo vajza e hekurt shpallet prapë kampione e Zvicrës”, shkruan ai.

Verona është 18 vjeçe, ndërkohë tri vite më parë ajo kishe fituar titullin kampion të Zvicrës, duke u bërë kampionia femër më re në Zvicër. Në vitin 2020 ishte planifikuar të luftojë për titullin e botës në Kanada, por për shkak të pandemisë, ndeshja u pezullua.

Verona tashmë i ka synimet e qarta: Ajo do të vazhdojë të boksojë derisa të arrijë qëllimin e saj, e që është,  kampione e botës.