Lajme

Vjenë: Pushohen nga puna më shumë se 300 persona në një agjenci fluturimi

Shkaku i krizës ekonomike nga koronavirusi

Më shumë se 300 vende pune humbën, ndërkohë Ryanair’s Laudamotion mbyll bazën e Vjenës, transmeton albinfo.ch.

Laudamotion i Ryanair bëri të ditur të premten se do të mbyllë bazën e saj kryesore në Vjenë, pasi sindikata e transportit refuzoi të pranojë ulje pagash për punonjësit e transportuesit të goditur rëndë nga kriza e koronavirusit.

“Lauda shprehet keqardhje e thellë për humbjen e më shumë se 300 vendeve të punës për ekipin e saj A320 dhe mbylljen e bazës A320 të Lauda në Vjenë të premten, më 29 maj”, tha transportuesi, përcjell tutje albinfo.ch.

Ryanair më parë kishte kërcënuar të mbyllte bazën nëse nuk mund të merrte marrëveshje për uljen e pagave për punonjësit e Laudamotion në Vjenë.

Linja ajrore ka tri baza të tjera më të vogla – dy në Gjermani, në Dusseldorf dhe Stuttgart, dhe një në Palma de Mallorca në Spanjë, shkruan The local.

Vida, një sindikatë që përfaqëson punëtorët në industrinë e transportit dhe shërbimeve në Austri, nuk u pajtua me një kontratë që përcaktonte pagat e zvogëluara për punonjësit e Laudamotion.

Ai tha që paga e propozuar e hyrjes për personelin e bordit ishte nën të ardhurat minimale të garantuara të vendit.

Ryanair tha të hënën se fitimi vjetor u rrënua, ndërsa koronavirusi ndaloi udhëtimin dhe basti i linjës ajrore irlandeze mbi çmimet e karburantit ishte shumë më e lartë përpara një përplasjeje të çmimit të naftës.

/Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI