• Të gjitha
 • Shëndetësia
 • Kulturë
 • Sociale
 • Sport
 • Humanitare
 • Politikë
 • Shkencë
 • Ekonomi
 • Shoq. prof.
 • Të ndryshme

  Sociale

 •   

  Nëntë nga dhjetë zviceranë janë të kënaqur me punën e tyre

  Pjesa më e madhe e njerëzve zviceranë kënaqen të shkojnë në punë. Në... Më shumë

 •   

  Kapen 30 migrantë të fshehur nën vagonët e trenit në Sllovaki

  Policia e Sllovakisë ka arrestuar një grup prej 30 migrantëve, të cilët ishin... Më shumë

 •   

  Studentët zviceranë të doktoraturës ankohen për ndryshime të pagesave

  Studentët e doktoratës në Institutin Federal të Teknologjisë së Zvicrës (ETH) janë ankuar... Më shumë

 •   

  Kosovari arrestohet në kufi, i gjetën mbesën në bagazh

  Një banori të Penuhit të Podujevës nuk iu lejua ta vazhdonte rrugën e... Më shumë

 •   

  Autoritetet italiane shpëtojnë 57 migrantë

  Pesëdhjeteshtatë migrantë janë shpëtuar nga autoritetet italiane dhe janë dërguar në Ishullin Lampedusa,... Më shumë

 •   

  2 të dënuar shqiptarë arratisen nga burgu i Greqisë

  Në burgjet greke vijojnë arratisjet e të dënuarve shqiptarë.... Më shumë

 •   

  Nëna shqiptare mbytet në bregdetin italian, e bija shpëton

  Pushimet verore kanë rezultuar fatale për një grua shqiptare... Më shumë

 •   

  Hakerët sulmojnë uebfaqen e Bankës Qendrore Evropiane

  Banka Qendrore Evropiane (ECB) ka shuar sot njërën nga ueb faqet e saj,... Më shumë

 •   

  Gjermani: Preferohet që njerëzit të pinë ujë çezme për të mbrojtur mjedisin

  Për shumë gjermanë, është e natyrshme të blejnë ujë në shishe sesa të... Më shumë

 •   

  Numri i banesave sociale bie për 42,000 në Gjermani

  Numri i banesave sociale në Gjermani po vazhdon të zvogëlohet, tregojnë shifrat e... Më shumë

 •   

  Shkrirje masive e akullnajës që dikur kishte 16 kilometra katrorë

  Imazhet tronditëse të akullnajës së parë të Islandës zbulojnë shkrirjen e vazhdueshme për... Më shumë

 •   

  Fluks në aeroportin e Prishtinës: 80 mijë pasagjerë për 7 ditë

  Fillimi i muajit gusht e ka ‘goditur’ aeroportin ndërkombëtar të Prishtinës me një... Më shumë

 •   

  Ekspertët e klimës në Zvicër rekomandojnë më pak mish

  Zakonet globale të prodhimit dhe konsumit të ushqimit duhet të ndryshojnë për të... Më shumë

 •   

  Njoftim i rëndësishëm për sigurimet sociale Kosovë-Zvicër

  Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale përmes një komunikate për media, ka bërë... Më shumë

 •   

  Greta Thunberg u përgjigjet kritikëve të saj në Lozanë

  Gjashtëmbëdhjetë vjeçarja Greta Thunberg ka hedhur poshtë pretendimet se ajo është duke u... Më shumë

 •   

  7 gushti, i zi për Kosovën

  7 gushti ishte ditë tronditëse për Kosovën edhe në vitin 2018. Në mëngjesin... Më shumë

 •   

  Shqiptari në Suedi shpëton fqinjin nga flakët

  Një zjarr i rëndë shpërtheu në një bllok banesash në Alby të Suedisë... Më shumë

 •   

  Kriza klimatike, problem jetik

  Kriza klimatike është një nga çështjet më të mëdha të të drejtave të... Më shumë

 •   

  Praktika zvicerane – shumë vende të lira, pak aplikues

  Shifrat në vendet e paplotësuara të praktikës tregojnë vështirësinë e përputhjes së ofertës... Më shumë

 •   

  30 mijë euro për çiftet që bëjnë tre fëmijë

  Qeveria hungareze po iu ofron çifteve të martuara një shpërblim prej 30 mijë... Më shumë

 •  Rifat  Haxhijajt

  Sociologë

  Romani “Jetë e ndalur” i Rifat Haxhijajt botohet edhe në frëngjisht

  Ditë më parë Shtëpia botuese “ L’HARMATTAN” e Parisit, ka botuar romanin “Jetë... Më shumë

 •  Leonita Kurtaj

  Shoqata

  Fytyra e bukur e humanizmit: Leonita Kurtaj

  Leonita ndihmon vullnetarisht në Kryqin e Kuq Gjerman duke shoqëruar refugjatët nga Kosva... Më shumë