Lajme

Zvicra nuk nxiton të vendos sanksionet e BE-së kundër Kinës

Zvicra refuzon të miratojë një raund hapjeje të sanksioneve të synuara të Bashkimit Evropian kundër Kinës.

Dhjetorin e kaluar, qeveria zvicerane i la në heshtje propozimet për copy-paste sanksionet e BE-së që synonin individët dhe kompanitë kineze të akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut.

Zvicra kishte frikë nga masat hakmarrëse nga Kina, por e mbajti të qetë vendimin për arsye të pacaktuara ligjore, raporton gazeta NZZ am Sonntag, transmeton albinfo.ch.

“Këshilli Federal [qeveria] peshoi interesat bazuar në kritere të ndryshme të politikës së jashtme dhe ligjore,” i tha gazetës Ministria Zvicerane e Ekonomisë.

Kërcënimi për hakmarrje

BE filloi të vendosë sanksione ‘tematike’ kundër objektivave të veçanta kineze në vitin 2021. Sanksionet fillestare u vendosën për shkelje të të drejtave të njeriut, por BE-ja që atëherë ka kërcënuar të sanksionojë kompanitë që mbështesin agresionin rus në Ukrainë.

Ambasadori i Kinës në Bernë, Wang Shihting, paralajmëroi Zvicrën nëntorin e kaluar që të mos vendosë sanksione. “Kushdo që interesohet vërtet për marrëdhëniet miqësore mes dy vendeve dhe që bën politika të përgjegjshme nuk do të pajtohet me sanksionet”, tha ai.

Qeveria zvicerane do të vendosë për sanksionet e ardhshme të BE-së në “bazë rast pas rasti”, tha ajo në një deklaratë për NZZ.