Kosova

1 muaj paraburgim për terroristin e përfshirë në sulmet në veri 

Gjykata Themelore në Prishtinë ka mbajtur sot seancën dëgjimore ndaj të pandehurit V.T., i cili është arrestuar si pjesë e grupit terrorist serb në Banjskë, ku dje u sulmua Policia e Kosovës, e për pasojë u vra rreshteri Afrim Bunjaku.

Seanca është mbajtur në QKUK, pasi i pandehuri është i plagosur dhe po trajtohet aty, teksa atij i është caktuar masa e paraburgimit prej 1 muaj.

Lajmin për RTK-në e ka konfirmuar Mirlinda Gashi, zëdhënëse e Gjykatës Themelore.

“Seanca për shqyrtimin e kërkesës për caktimin e paraburgimit është mbajtur dhe ka përfunduar në hapësirat spitalore në QKUK, ku është i vendosur i pandehuri V.T.”, ka thënë Gashi.

Ajo ka bërë të ditur se nesër në objektin e gjykatës do të mbahet seanca edhe për dy të pandehurit tjerë të këtij rasti.