Lajme

10 fshatrat më të bukura të Zvicrës që duhet t’i vizitoni

Këtu është një listë e dhjetë fshatrave më të mira zvicerane për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë, të cilat ia vlen t'i vizitoni kur të keni mundësinë

Konkursi popullor zviceran “Das schönste Dorf der Schëeiz”, i organizuar nga grupi mediatik Ringier, çdo vit kurorëzon ‘fshatin më të mirë’ bazuar në një votim publik. Por nëse i gjithë vendi e di për këtë, atëherë ku është kënaqësia në këtë?

The Local u kërkoi njerëzve në shoqatën “Les plus beaux Villages de Suisse” (Fshatrat më të bukura në Zvicër) të dilnin me një listë që ata e konsiderojnë si “kremi i thesareve të fshehura” të Zvicrës, përcjell albinfo.ch.

Pa u zgjatur më tej, këtu janë zgjedhjet e tyre. Në sa keni qenë?

Valangin (NE)

Valangin është një fshat mesjetar me vetëm 500 banorë. Është pozicioni ku rruga ngushtohet midis Neuchâtel dhe La Chaux-de-Fonds është një përbërës kyç i historisë së tij të pasur.

Shijoni mjedisin e tij piktoresk dhe atmosferën e tij të relaksuar të rrethuar nga natyra dhe të dominuar nga kështjella e saj e cila strehon një muze shumë interesant.

Duhet parë: Një vizitë në kështjellën lokale, një kullë mesjetare e rrethuar me mure

Tschlin (GR)

Tschlin, në Engadine të poshtme, është një fshat i bukur i vendosur në një tarracë me diell nga ku pamja shtrihet mbi Alpet italiane, austriake dhe zvicerane.

Qyteti i vjetër është plot me shtëpi të stilit Engadin, rrugë të ngushta dhe sheshe të mbuluara me lule. Në verë, kur është vapë, banorët vendas freskohen në burimet publike të shpërndara në të gjithë fshatin.

Duhet parë: Kisha madhështore e Shën Gjon Pagëzorit në stilin e vonë gotik

Cabbio – Muggio (TI)

Historia e përbashkët: Cabbio dhe Muggio. Në fshatin e parë ka shatërvane të mrekullueshme dhe unike publike.

Në Muggio, nga ana tjetër, shtëpitë e ndërtuara me gurë lokalë të kujtojnë kohët e largëta dhe pamja e tarracave përballë të ndjellë fshatrat e largëta ekzotikë.

Duhet parë: Mulliri Bruzella, ende në funksion, ku prodhohet një nga mielli më i mirë i polentës në Zvicër, përcjell tutje albinfo.ch.

Luthern (LU)

Jo shumë larg Lucernit kaotik ka një luginë të qetë, pak të njohur: Luthertal. Qendra kryesore e kësaj lugine është fshati Luthern: një grumbullim kompakt i shtëpive të bukura të Lucernit dhe fermave prej druri të shpërndara nëpër livadhe.

Teksa ecni nëpër rrugët e fshatit, bërtitjet e lopëve do t’ju bëjnë shoqëri dhe do të ndiheni sikur po takoni Heidin në çdo moment.

Duhet parë: Pamja e fshatit nga shtigjet e shumta përreth. Nuk duhet humbur është shëtitja në Napf.

Simplon Dorf (VS)

Simplon Pass është një nga kalimet kryesore që lidh Kantonin e Valais në Zvicër me Italinë Veriore. Megjithatë, pak janë të vetëdijshëm se një fshat i mrekullueshëm është i fshehur aty pranë: Simplon Dorf.

Ky fshat i bën jehonë stilit italian në arkitekturën dhe sheshin e tij kryesor. Ky fshat është shtëpia e një prej furrave më të vjetra në Zvicër.

Duhet parë: Në rrethinat e fshatit janë të shpërndara kapela antike të cilat ia vlen të vizitohen, përcjell tutje albinfo.ch.

Eglisau (ZH)

I vendosur përgjatë lumit Rhine, vetëm 20 minuta nga Cyrihu, Eglisau është një fshat i qetë dhe simpatik. Pas rreshtit të shtëpive të mrekullueshme ngrihen disa kodra ku hardhitë kultivohen me kujdes nga familjet vendase.

Vera e prodhuar këtu do të bëjë përshtypje edhe shijet më të rafinuara për hollësinë e saj!

Duhet parë: Untergass është rruga kryesore e fshatit ku ka këndet më të bukura të fshatit.

Lichtensteig (SG)

Në kantonin e St. Gallenit, 600 metra mbi nivelin e detit, ndodhet fshati gjysmërreth Lichtensteig, i themeluar rreth vitit 1200 nga kontët e Toggenburgut mbi një shkëmb shkëmbi. Në rrugicat, mbi një duzinë dyqane, restorante dhe kafene ju ftojnë të shëtisni dhe të përgjoni.

Gjatë ngjarjeve të tilla si ditët e xhazit ose tregu i Krishtlindjeve, qyteti i vjetër nuk bëhet një sfond, por mbetet një pjesë qendrore e ngjarjeve.

Duhet parë: Qendra historike e fshatit me kishën e Shën Gallenit.

Grandvillard (FR)

Grandvillard në kantonin e Friburgut e ka origjinën e tij që në kohët romake dhe ka ruajtur gjurmët e një aktiviteti të fortë të së kaluarës: hambarë, mullinj, rrahëse, fabrikë lëkurësh.

Vetëm 10 minuta larg nga Gruyères shumë më i famshëm, ky fshat e ka ruajtur origjinalitetin e tij të paprekur. Produkti kryesor vendas është djathi i shijshëm, i konsideruar nga shumë si një nga më të mirët dhe më të shijshmit.

Duhet parë: Në buzë të pyllit, shtëpia e Pierre de la Tinaz, tregtar djathi dhe pankartash, frymon ende shpirtin e këtij fshati.

Romainmôtier (VD)

Përgjatë rrugës historike të Francigena-s, që lidhte Romën me Canterbury-n, gjejmë një nga abacitë më të vjetra në Zvicër që do t’ju lërë pa fjalë.

Fshati është një nga perlat e fshehura të Kantonit Vaud. Përveç abacisë madhështore, ia vlen të ndaleni për të admiruar bukuritë e tjera si shtëpia e toger Ballivalit apo kulla e sahatit.

Duhet parë: Sigurisht abacia, si jashtë ashtu edhe brenda ku ruhen afresket e shekullit të 14-të.

Trisenberg (FL)

Çfarë bën një fshat jozviceran në këtë listë? Triesenberg ndodhet në fakt në Principatën e Lihtenshtajnit, një shtet i vogël i pavarur, por me lidhje të fortë me Zvicrën, që ka të përbashkët jo vetëm gjuhën, por edhe monedhën, traditat dhe shumë më tepër.

Kjo është arsyeja pse në vitin 2019 ajo iu bashkua shoqatës zvicerane të fshatrave më të bukur. Triesenberg u themelua nga komuniteti Walser në një tarracë panoramike me pamje nga lugina e Rhine.

Duhet parë: Komuna ka disa fshatra të bukura: Masescha me kishën e saj trekatëshe, Steg me një liqen idilik alpin dhe Malbun me objektet e tij moderne të skijimit.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI