Kosova

Asambleja e OKB-së mbledh liderët e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, do të takojë të martën liderët e Ballkanit Perëndimor në kuadër të sesionit të 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ai planifikon të marrë pjesë edhe në disa ngjarje të tjera në New York, si dhe në takime dypalëshe, shkruan Klan Kosova.

Pjesë e këtij takimi pritet të jetë edhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, pritet ta përfaqësojnë Bashkimin Evropian në një takim trepalësh me Bashkimin Afrikan dhe më pas do të takohen me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

Përndryshe, Kosova përfaqësohet nga presidentja Vjosa Osmani, e cila ka mbërritur dje në New York, përcjell albinfo.ch.