Lajme

BAG: Vaksinimi mbron 12 muaj dhe jo 6, si ishte menduar më parë

Rregulloret përkatëse do të përshtaten në javët e ardhshme, ashtu si edhe kohëzgjatja e certifikatës Covid

Sa zgjat mbrojtja e vaksinimit? “Vaksinimi, konsiderohet se mund të mbrojë nga infeksioni ose sëmurja e rëndë për 12 muaj dhe ndoshta edhe më gjatë”, thotë Masserey, përgjegjëse për sëmujndjet infektive në BAG.

Rregulloret përkatëse do të përshtaten në javët e ardhshme, ashtu si edhe kohëzgjatja e certifikatës Covid, ka shtuar ajo në konferencën për media që është mbajtur pasditen e sotme, në Bernë, transmeton albinfo.ch

Sa u përket vaksinat, qëllimi është që të mbulohen të gjitha eventualitetet. Në Zvicër nuk do të  magacionohet asnjë vaksinë që nuk është e aprovuar nga autoritetet përgjegjëse.

Por megjithatë është me interes të kemi në dispozicion disa vaksina alternative, për shembull për njerëzit që janë alergjikë. “Ne po shikojmë nëse ka ndonjë mënyrë që vaksinat t’i bëjmë të disponueshme për vendet e tjera., përcjell albinfo.ch Në këtë kuptim, ne po shqyrtojmë nëse do t`i dorëzojmë tre milionë doza të vaksinës Astra-Zeneca përmes iniciativës Covax”, ka shtuar Masserey.