Lajme

Britania organizon takimin e parë të ministrave të jashtëm të G7 që nga fillimi i pandemisë

Ministrat e jashtëm të vendeve të G7 mblidhen në Londër të hënën për takimin e tyre të parë që nga fillimi i pandemisë COVID-19, me nikoqirin britanik Dominic Raab që hapi bisedimet me sekretarin e shtetit të SHBA-së, Antony Blinken.

Përveç anëtarëve të G7, Kanada, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara, Britania ka ftuar gjithashtu ministra nga Australia, India, Afrika e Jugut dhe Koreja e Jugut këtë javë. Takimet do të fillojnë të hënën në mbrëmje.

Britania është e etur të përfitojë nga gatishmëria e Biden për t’u angazhuar përsëri në përpjekjet globale për të luftuar ndryshimin e klimës dhe për të rivendosur një marrëveshje bërthamore me Iranin, e cila ishte e hedhur poshtë nga Trump, shkruan Reuters, përcjell albinfo.ch

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI