Kinema

Gjithçka gati për edicionin e 72-të të Festivalit të Cannes

Mbrëmja e sotme pritet të dhurojë spektakël për të gjithë adhuruesit e filmit.

Dekori dhe tapeti i kuq janë gati për të pritur yjet e kinemasë botërore në edicionin e 72-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit.

 

Edicionii këtij viti do të jetë një event historik, pasi për herë të parë hapet me një film horror, “The Dead Do not Die”, transmeton albfinfo.ch.

Festivali këtë vit do të presë yje të shumtë, përfshirë aktorët Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Isabelle Huppert dhe muzikantë Iggy Pop, Tom Waits, Elton John dhe Bono Vox.

Edicioni i 72-të i Festivali Ndërkombëtar të Filmit që nis këtë të martë do të vijojë deri më 25 maj, ndërsa për Palmën e Artë do të garojnë 21 filma.

Në mesin e shumë filmave këtë vit për kategorinë e filmit të shkurtët garon edhe një film shqiptar.