Koronavirusi: çast pas çasti

Ja miliarderët që kanë fituar para në fushën e farmaceutikës

Rritja e çmimeve të aksioneve të kompanive që zhvillojnë vaksina kundër COVID-19, ilaçeve dhe kompleteve për diagnostikim, çoi në shfaqjen e të paktën një miliarderi të ri dhe rriti pasurinë e nëntë të tjerëve, shkruan Forbes

Pasi Organizata Botërore e Shëndetit shpalli COVID-19 një pandemi globale më 11 mars, tregjet e aksioneve ranë në të gjithë botën, dhe indeksi Dow Jones pësoi rënien më të madhe që nga viti 1987.

Gjatë shtatë javëve të fundit, rezervat e këtyre kompanive, të cilat po bëjnë punën e nevojshme për të mposhtur virusin, janë rritur ndjeshëm, transmeton Scan, përcjell albinfo.ch.

Stefan Bansel

Shtetësia: Francë

Vlera neto: 1.5 miliardë dollarë (rritja 109% nga 11 mars)

Burimi i pasurisë: Moderna

Bansel ka shërbyer si Drejtor i Përgjithshëm i Moderna Therapeutics, me qendër në Kembrixh, Masaçusets, që nga viti 2011, pasi ai la një post të ngjashëm në BioMérieux. Ai zotëron 9% të kompanisë, e cila kohët e fundit mori një grant deri në 483 milion dollarë nga Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore për të përshpejtuar zhvillimin e vaksinës COVID-19. Sipas Bansel, mjekët mund ta kenë një vaksinë deri në vjeshtë të vitit 2020 për t’u përdorur në raste urgjente.

Gustavo Denegri

Shtetësia: Itali

Vlera neto: 4,5 miliardë dollarë (rritja me 32%)

Burimi i pasurisë: DiaSorin

Denegri u arsimua si kimist, dhe tani zotëron 45% të firmës italiane bioteknike DiaSorin. Sidoqoftë, karriera e tij nuk filloi në industrinë farmaceutike: ai arriti për herë të parë sukses të madh në 1985 kur kombinoi Gruppo Pro-Ind, një kompani e pjesëve që themeloi në vitet 1970, me Piaggio, krijuesin e skuterit legjendar të Vespa. DiaSorin ka fabrika në SHBA, Britani të Madhe, Gjermani dhe Itali.

Seo Jung Chin

Shtetësia: Koreja e Jugut

Vlera neto: 8.4 miliardë dollarë (rritja me 22%)

Burimi i pasurisë: Celltrion

Në 2002, Co themeloi Celltrion, një kompani biofarmaceutike në Seul, dhe në vitin 2008 e solli atë në bursë. Firma është përqendruar në prodhimin e kompleteve diagnostikuese dhe gjetjen e trajtimeve të mundshme për COVID-19. Testimet klinike të ilaçit antiviral tek njerëzit pritet të fillojnë në tremujorin e tretë të vitit 2020. Kompleti i vetë-diagnostikimit të shpejtë Celltrion, të cilën firma pretendon të prodhojë rezultate brenda 15-20 minutave, do të dalë në qarkullim gjatë verës.

Alain Merrier

Shtetësia: Francë

Vlera neto: 7.6 miliardë dollarë (rritja deri 25%)

Burimi i pasurisë: BioMérieux

Në vitin 1963, Mérier themeloi BioMérieux si një njësi diagnostifikuese të Institut Mérieux, një konglomerat mjekësor i krijuar në 1897 nga gjyshi i Mereier nw Marseille. Kit diagnostikues COVID-19, të cilin BioMérieux e lëshoi ​​në fund të marsit, zvogëloi kohën e nevojshme për të testuar virusin deri në 45 minuta.

Maja Oeri

Shtetësia: Zvicra

Vlera neto: 3.2 miliardë dollarë (rritje prej 10%)

Burimi i pasurisë: Roche

Maja Oeri është trashëgimtare e Fritz Hoffmann-La Roche, e cila në 1896 themeloi kompaninë farmaceutike zvicerane Roche. Ajo zotëron rreth 5% të aksioneve të kompanisë, dhe në vitin 2011, ajo ndau pjesën e saj nga aksionet e familjes. Më 19 Mars, Roche njoftoi se po kalonte në fazën e tretë të provave klinike të tocilizumab, një ilaç anti-artrit, për trajtimin e pacientëve me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara. Përveç kësaj, kompania ka zhvilluar një test të ri serologjik që zbulon antitrupa te njerëzit që kanë pasur tashmë sëmundje. Roche planifikon të fillojë transportin e testeve në SHBA dhe Europë në fillim të majit.

Leonard Schleifer dhe George Yancopoulos

Shtetësia: SHBA

Vlera neto: 2.2 miliardë dollarë (rritja me 11%)

Burimi i pasurisë: Regeneron

Në vitin 1988, Leonard Schleifer, CEO i Regeneron Pharmaceuticals, themeloi kompaninë e ilaçeve në Tarrytown, New York, dhe një vit më vonë George Yancopoulos iu bashkua si drejtor shkencor. Më 16 mars, Regeneron filloi provat klinike të sarilumab, një ilaç kundër artritit reumatoid, në pacientët me COVID-19 në New York në bashkëpunim me firmën franceze Sanofi. Rezultatet paraprake të fazës së dytë të testeve treguan se ilaçi ul me shpejtësi nivelin e një shënuesi kryesor të inflamacionit, dhe faza e tretë e testeve do të mbahet në maj.

Vëllezërit Thomas dhe Andreas Strungmann

Shtetësia: Gjermane

Vlera neto: 6.9 miliardë dollarë secila (rritja 11%)

Burimi i pasurisë: BioNTech

Miliarderët binjakë të Strongman u bënë të pasur kur ata shitën prodhuesin gjeneral Hexal Novartis në 2005 për rreth 7 miliardë dollarë. Tani ata po investojnë në një numër ndërmarrjesh mjekësore dhe bioteknike përmes firmës së tyre zvicerane të investimeve Santo Holding. Investimi i tyre më i famshëm është BioNTech, një kompani e re bioteknike nga gjermani Mainz. BioNTech është duke punuar me Pfizer dhe Fosun Pharmaceuticals për të zhvilluar një vaksinë kundër COVID-19: provat e para njerëzore filluan në Gjermani në 23 Prill, dhe kompania tani është duke pritur miratimin rregullator për të filluar transportimin në Shtetet e Bashkuara.

Lee Xitin

Shtetësia: Singapor

Vlera neto: 12.6 miliardë dollarë (rritja me 1%)

Burimi i pasurisë: Mindray

Në 1991, Li Xitin themeloi Mindray Medical International në Shenzhen. Që atëherë, kompania është bërë prodhuesi më i madh i pajisjeve mjekësore në Kinë. Mindray është përfshirë në mënyrë aktive në luftën kundër pandemisë COVID-19 që kur u shfaq virusi në Kinë: trefishoi prodhimin e pajisjeve të ventilimit mekanik (ALVs) në fabrikën Shenzhen në 3,000 njësi në muaj, sipas mediave kineze. Kompania siguroi pajisje mjekësore falas, përfshirë ventilatorë të nevojshëm urgjent, për spitalet në të gjithë botën, përfshirë Italinë dhe Wuhan, në vlerë prej 4.6 miliardë dollarë.