Ëmbëlsira

Kajmaqin

KajmaqinPërbërësit:

• 8 vezë
• 8 lugë gjelle sheqer
• 1l qumësht
• 3 lugë gjelle miell ose nisheste

Sherbeti:
• 300gr. sheqer
• 2 dl. Ujë

Përgatitja:

Vezët i tundim mirë me sheqer dhe miell, pastaj ua shtojmë qumshtin pak nga pak duke i përzier vazhdimisht.
Këtë masë e derdhim në tepsi të nxehtë, të lyer me vaj.
Kajmaqini pjeket në temperaturë maksimale 30 – 40 min. dhe pasi që të skuqet mjaft e nxjerim nga furra dhe ja derdhim sipër shërbetin cilin e vlojme paraprakishte 5 min.
Kjo ëmbëlsirë servohet e ftohur.

Ju bëftë mirë


 Të tjera nga Ëmbëlsira