Kuzhina shqiptare

Leqenik i shijshëm i butë dhe i thjeshtë!

Ushqimi i vjetër, i shëndoshë, i cili dikur e ka zëvendësuar bukën, ndërsa sot duke e ngrënë e ndjemë kënaqësinë në çdo kafshatë!

Përberësit:

•       375 gr  miell misri
•       125 gr grizë
•       2 gota  jogurt (gota 2dcl)
•       1 qese pluhur pecive
•       2 vezë
•       300 ml ujë të gazuar
•       150 ml vaj
•       1×1/2 lugë të kafes kripë

Sipas dëshirës, mund të përdorni edhe djathin dhe susamin.

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit së bashku të përzihen mirë me mikser dhe të zbrazet në tepsinë e lyer me yndyrë. Leqeniku piqet në temperaturë  prej 200 ºC.

Ju bëftë mirë