Bota

Linjat ajrore evropiane premtojnë të rimbursojnë kostot e biletave të anuluara të fluturimit në 7 ditë

Gjashtëmbëdhjetë linja ajrore evropiane kanë rënë dakord të rimbursojnë udhëtarët plotësisht brenda shtatë ditëve në rast të anulimeve të ardhshme të fluturimeve dhe të pastrojnë prapambetjen e rimbursimeve të shkaktuara nga pandemia Covid-19, ka njoftuar Komisioni Evropian.

Pas bisedimeve me Komisionin, linjat ajrore – përfshirë transportuesit buxhetorë të njohur Ryanair dhe easyJet – gjithashtu ranë dakord të informojnë më mirë udhëtarët kur kompanitë do të anulojnë fluturimet – dhe të ofrojnë kuponë vetëm si një opsion shtesë për udhëtarët.

Linjat ajrore të tjera evropiane që janë regjistruar për t’u pajtuar plotësisht me rregullat e BE -së që nga viti 2004 janë Air France, KLM, Lufthansa, Aegean Airlines, Alitalia, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Eurowings, Iberia, Norwegian, TAP, Vueling dhe Wizz Air, shkruan The Local, transmeton albinfo.ch.

“Në fazën e hershme të pandemisë, disa kompani ajrore shtynë kuponë mbi udhëtarët,” tha Didier Reynders, komisioneri evropian për drejtësinë, në një deklaratë. “Ata po vepronin kundër rregullave të BE -së për mbrojtjen e konsumatorit. Kjo ishte e papranueshme.

“Është një lajm i mirë për konsumatorët që linjat ajrore kanë bashkëpunuar (…) dhe janë të përkushtuar të respektojnë të drejtat e udhëtarëve dhe të përmirësojnë komunikimin e tyre.”

Komisioni mirëpriti lajmet se shumica e rimbursimeve të prapambetura të Covid-19 ‘janë trajtuar dhe se të gjitha linjat ajrore të përfshira kanë marrë përsipër të zgjidhin problemet e mbetura’.

Byroja européen des unions de consommateurs (Beuc), e cila udhëhoqi ankesën fillestare kundër linjave ajrore në BE në korrik 2020, i bëri thirrje Komisionit dhe autoriteteve kombëtare të ngarkuara me zbatimin e ligjeve të BE -së për mbrojtjen e konsumatorit për të siguruar që këto angazhime të respektohen.

Drejtori i shoqatës Monique Goyens tha në një deklaratë: “Linjat ajrore kanë shkelur të drejtat e konsumatorëve evropianë në një shkallë masive gjatë pandemisë.

“Është koha që linjat ajrore të pastrojnë veprimet e tyre … Shumë konsumatorë në të gjithë Evropën janë ende duke pritur për paratë e tyre, për fluturimet e anuluara gjatë bllokimeve të para në 2020.”


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI