Lajme

Pse “Nestle” nuk u ndikua nga COVID-19?

“Nestle” ngriti udhëzimet e saj për rritjen e shitjeve organike të vitit 2020 në rreth 3% dhe riafirmoi ambicien e saj për t’u kthyer në rritjen me një shifër mesatare, pasi kërkesa e fortë për ushqim për kafshë shtëpiake, kafe dhe produkte shëndetësore u rrit në periudhen tremujore.

Shefi ekzekutiv, Mark Schneider, u tha analistëve që udhëzimi i ri për tërë vitin ishte “i kujdesshëm” pasi grupi më i madh i ushqimit në botë postoi rritje organike prej 4.9% në tremujorin e tretë.

“Shumë e vështirë të parashikosh se ku saktësisht COVID do të kthehet më tej dhe cilat masa do të jenë në tregjet kryesore për ne”, tha ai.

“Me COVID përreth nesh, ju do të shihni lëvizjet e rrotave në numrat që shkojnë përpara”.

Nestle më parë kishte pritur rritje organike prej 2-3% për këtë vit. Schneider tha se kompania po punonte shumë për të arritur objektivin e saj afatmesëm të rritjes organike me një shifër mesatare, e vendosur fillimisht për këtë vit.

“Ndihem mirë për aftësinë tonë për të qenë atje në një kohë të arsyeshme”. Prodhuesi i kafes Nescafe dhe çokollatës Kitkat e ka tejkaluar pandeminë më mirë se disa kolegë, pasi përqendrimi i saj në kategori me rritje të lartë ndihmoi në kompensimin e një rënieje në shitjet e ushqimeve në restorante dhe kafene, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.