Lajme

OBSH jep lajmin e keq: Covid, edhe në vitin 2022

Dr Bruce Aylward, zyrtar i lartë në OBSH, tha se kjo do të thotë që kriza e Covid “mund të zvarritet lehtësisht përgjatë vitit 2022”

Pandemia e Covid-19 “do të vazhdojë edhe një vit më shumë se sa duhet”, sepse vendet më të varfra nuk po marrin vaksinat që u nevojiten, paralajmëron Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Dr. Bruce Aylward, zyrtar i lartë në OBSH, tha se kjo do të thotë që kriza e Covid “mund të zvarritet lehtësisht përgjatë vitit 2022”.

Më pak se 5% e popullsisë së Afrikës  është vaksinuar, krahasuar me 40% në shumicën e kontinenteve të tjera.

Mbretëria e Bashkuar ka dërguar më shumë se 10 milionë vaksina në vendet në nevojë. Ajo ka premtuar një total prej 100 milionë, shkruan Monitor, përcjell albinfo.ch.

Shumica dërrmuese e vaksinave anti-Covid në përgjithësi janë përdorur nga vendet me të ardhura të larta e të mesme. Afrika përbën vetëm 2.6% të dozave të administruara globalisht.

Grupi i bamirësisë për vaksinimin e popullsisë në botë, i cili përfshin Oxfam dhe UNAids, kritikoi Kanadanë dhe Mbretërinë e Bashkuar për blerjen e vaksinave për popullsinë e tyre përmes Covax, programi global i mbështetur nga OKB për shpërndarjen e drejtë të vaksinave. Nga ana tjetër, OBSH u bëri thirrje vendeve të pasura të ndalin së bëri porosi të vaksinave, në mënyrë që kompanitë prodhuese t’u japin prioritet vendeve më të ardhura të ulëta.

Covax fillimisht synonte të jepte dy miliardë doza vaksinash deri në fund të këtij viti, por deri më tani ai ka dërguar vetëm 371 milionë doza.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI