Kosova

Rashiq: Sulmuesit janë të armatosur mirë dhe të organizuar

Ministri serb në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, ka folur për mediat serbe për ngjarjet në veri. Ai deklaroi se situata rreth manastirit të Banjskës është ende dramatike dhe se nuk ka shenja se do të qetësohet shpejt, transmeton albinfo.ch.

“Situata është dramatike. Jam dëgjuar disa herë me (Xhelal) Sveçlën, ministrin e Policisë. Së fundmi ka dalë lajmi se në atë përleshje kanë mbetur të vrarë disa persona. Mëngjesin e sotëm policia u ka dërguar kërkesë për dorëzim, por nuk ka asnjë komunikim apo kontakt mes dy palëve. Policia thërret me megafon sulmuesit, por nga ana tjetër nuk ka përgjigje. Situata rreth manastirit në fshatin Banjskë është ende dramatike, nuk ka shenja se do të qetësohet së shpejti. Tani për tani është qetësi”, tha Rashiq për Nova.rs.