Kuzhina shqiptare

Tavë me mish qengji dhe perime

Përbërësit:

•       1 1/2 kg mish qengji nga brinjët,
•       2 kg domate,
•       1/2 kg speca,
•       1/2 kg bamje,
•       vaj ulliri ose gjalpë, kripë, vegetë, piper, fletë dafine, 1 tubë majdanoz.

Përgatitja:

Ndizet furra në 250º Celsius. Në tavë dheu ose tepsi të përshtatshme vendoset mishi i prerë në copa.
Bamjet fërgohen në vaj gjersa të zbuten pak. Specat pastrohen nga farat dhe priten në copa. Domatet priten në copa të vogla.
Hidhen kripë, piper dhe të gjitha, pasi përzihen mirë, hidhen mbi masën e mishit.
Ulet temperatura në 200 ºC dhe ena futet në furrë të nxehtë për 30 minuta, pastaj largohet nga furra për t’i hedhur yndyrën. Në furrë me temperaturë 180 ºC vazhdon pjekja e ngadalshme, gjersa të shteret lëngu, por jo i tëri dhe të jetë zbutur mishi.
Shërbehet me bukë të vogla mbrumi ose pogaçe.

Ju bëftë mirë!