Bota

Tornado në Luksemburg, 14 të lënduar

Një front i stuhisë jashtëzakonisht i dhunshëm goditi jugun e Luksemburgut të premten në mbrëmje. Shi i madh dhe nganjëherë gusta të forta të erës kalonin mbi tokë.

Sidoqoftë, ajo mbeti me një stuhi verore. Në jugperëndim, një tornado la një gjurmë shkatërrimi, siç raportoi “Tageblatt”. Në komunën e Petingen janë matur majat e erës deri në 128 km / orë, përcjell Albinfo.ch.

Të paktën 14 persona u plagosën në Lamadelaine, Rodange, Käerjeng dhe Petingen – dy prej tyre seriozisht. Stuhia dëmtoi rreth 100 shtëpi. Në lidhje me këtë u ngritën strehimore urgjente për të prekurit.