Kosova

Trump, i pari ish-president amerikan që do të përballet me akuza penale

Raportohet se ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, do të përballet me akuzat penale për pagesat që i janë bërë një ylli pornografik për heshtjen e saj pak para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016, përcjell albinfo.ch.

Kanë qenë të shumtë anëtarët e gjykatës, të cilët kanë votuar për ta paditur atë, pasi kanë hetuar një pagesë prej 130,000 dollarësh për yllin pornografik, Stormy Daniels, në një përpjekje për të blerë heshtjen e saj për një aferë të dyshuar.

Nga ana tjetër, Trump ka mohuar kategorikisht një gjë të tillë. Ai është i pari ish-president amerikan që përballet me një akuzë penale.

Ish-presidenti Trump pritet të dalë në gjykatë të martën e ardhshme. Aktakuza do t’i komunikohet në seancë që pritet të zgjasë 10-15 minuta.

Juria e madhe në Manhatan votoi duke i hapur kështu dritën jeshile për ngritjen e padisë ndaj Trump, i cili akuzohet për pagesat e bëra gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016 për të blerë heshtjen e dy grave lidhur me pretendimet për marrëdhënie jashtëmartesore.

Hetimi i prokurorit u përqendrua tek paratë e paguara aktores së filmave pornografikë, Stormy Daniels dhe ish-modeles së revistës “Playboy”, Karen McDougal, për të cilat ai druhej se do t’i shprehnin publikisht pretendimet se kishin pasur marrëdhënie intime me të.

Ngritja e padisë ka të ngjarë të nxisë kritikët që thonë se Trump bëri manipulime deri në marrjen e Shtëpisë e Bardhë, por nga ana tjetër, kjo do të angazhojë mbështetësit e tij, të cilët thonë se republikani po vihet padrejtësisht në shënjestër nga një prokuror demokrat.