Lajme

Zvicra duhet të vaksinojë edhe 1 milion veta për të arritur nivelin e fqinjëve

Berset: Po përpiqemi të heqim pengesat nga rruga, në mënyrë që njerëzit të vaksinohen edhe më shumë

Zvicra ka nevojë për rreth 1.000.000 burra dhe gra që do të vaksinoheshin. Pas kësaj ne do të  jemi në një nivel të ngjashëm me vendet fqinje, ka thënë Berset në konferencën e sotme për media, raporton srf.ch.

Tash duhet të shkojmë në ofensivë me vaksinimin, ka thënë Berset, trasnmeton albinfo.ch. Po përpiqemi të heqim pengesat nga rruga, në mënyrë që njerëzit të vaksinohen edhe më shumë.

“Vaksinat janë elementi që na duhet për të dalë nga kjo krizë”. Krahasuar me vendet fqinje, numrat e vaksinimit aktualisht nuk janë të kënaqshëm. Atje ku kuota e vaksinimit është e lartë, vendet ndonjëherë kanë bërë oferta origjinale të vaksinimit. “Qasja në vaksinim duhet të jetë sa më e lehtë”, ka shtuar Berset.

Alain Berset ka thënë se “situata aktualisht është pak inkurajuese, por mbetet e ndërlikuar”.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI