Koronavirusi: çast pas çasti

Lista e BE-së: Pranohen vetëm 14 shtete, mbeten jashtë shqiptarët

Bashkimi Evropian i cilëson këto vende si të sigurta

Bashkimi Europian ka emërtuar 14 vende, shtetasit e të cilëve konsiderohen “të sigurt” për t’u lejuar lëvizjen nga 1 korriku.  Në këtë listë të përjashtuara janë SHBA, Brazili dhe Kina, shkruan BBC, përcjell albinfo.ch.

BE është e gatshme të shtojë Kinën nëse qeveria kineze ofron një marrëveshje reciproke për udhëtarët e BE-së, thonë diplomatët.

Shumë kontrolle kufitare janë hequr për qytetarët e BE që udhëtojnë brenda bllokut. Rregullat për udhëtarët e  Mbretërsë së  Bashkuar janë pjesë e negociatave aktuale të Brexit.

Por shtetasit e Mbretërisë së Bashkuar do të trajtohen në të njëjtën mënyrë si qytetarët e BE-së deri në fund të periudhës së tranzicionit të Brexit më 31 dhjetor, thotë Komisioni i BE-së, përcjellë albinfo.ch.

Kështu që gjatë kësaj periudhe shtetasit e Mbretërisë së Bashkuar dhe anëtarët e familjeve të tyre janë të përjashtuar nga kufizimi i përkohshëm i Udhëtimit të BE-së.

Vendet në listën e tanishme “të sigurt”,të cilat me gjasë do të ndryshohen, janë: Algjeria, Australia, Kanada, Gjeorgjia, Japonia, Mali i Zi, Maroku, Zelanda e Re, Ruanda, Serbia, Koreja e Jugut, Tajlanda, Tunizia dhe Uruguai.

Vendet e BE-së në zonën 26-anëtarëshe të Shengenit normalisht lejojnë vendkalimet kufitare pa pasaporta për qytetarët e BE-së, por autoritetet kombëtare kanë riimpozuar kufizime në këtë krizë.

Mbretëria e Bashkuar aktualisht është duke negociuar “ura ajrore” të përkohshme me disa shtete anëtare të BE-së, në mënyrë që koronavirusi të mos bllokojë plotësisht pushimet verore – sezoni më i ngarkuar në Evropë për turizmin, i cili punëson miliona njerëz.

Procedura e BE për të zyrtarizuar listën, dhe kriteret me të cilat vendet gjykohen të sigurta apo jo, do të përfundojnë deri në mesditën e së martës.

Një shumicë e kualifikuar e vendeve të BE-së – të paktën 55% e vendeve të BE-së, që përfaqësojnë 65% të popullsisë së BE – janë regjistruar në listë.

Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe vendet tjera kanë mbetur jashtë, për të paktën edhe dy javë. /albinfo.ch/