Lajme

Euro bie në nivelin më të ultë

Euro ka rënë sot në nivelin më të ulët në 16 muaj pasi investitorët janë të shqetësuar për efektet e luftës tregtare SHBA - Kinë në ekonominë evropiane.

Euro ra 0.3 për qind ndaj dollarit sot në 1,0958 dollarë pasi rrëshqiti nën 1.10 dollarë të premten për herë të parë që nga maji 2017, sipas Reuters.

Euro ka humbur më shumë se 4.0 për qind nga fillimi i këtij viti.

Funta britanike ra 1 për qind kundrejt dollarit sot në 1.12046 dollarë dhe 0.6 për qind kundrejt euros, shkruan koha.net, përcjell albinfo.ch