Kosova

Kongresmenët amerikanë kërkojnë Asociacion për shqiptarët në Luginë

Kongresmenët Ritchie Torres dhe Jim Himes, me një letër drejtuar kreut të Departamentit të Shtetit Amerikan, Anthony Blinken, kanë kërkuar të drejta të njëjta edhe për shqiptarët e Luginës së Preshevës.

Letrën që e nisën në prag të takimit të Ohrit, kongresmenët theksojnë rëndësinë për një marrëveshje gjithëpërfshirëse mbi normalizimin e marrëdhënieve, e po ashtu edhe njohjen reciproke, shkruan Top Channel, përcjell albinfo.ch.

“Nga sa kuptojmë, plani aktual nuk përfshin përmendjen e të drejtave të minoriteteve, apo nevojë për t’u siguruar që të merren masa në mënyrë që të tilla të drejta të respektohen. Ju nxisim të insistoni për përfshirjen e kësaj cështjeje në ujdinë përfundimtare”, thuhet në letër, shkruan TCH, përcjell albinfo.ch.

Dy kongresmenët kujtojnë se së fundi është raportuar që Asociacioni i komunave me shumicë serbe do të inkorporohet në procesin e dialogut në mënyrë që të garantohen të drejtat e pakicës serbe që jeton në Kosovë. “Duke pasur parasysh historinë e konfliktit në këtë rajon, dështimi në sigurimin e këtyre të drejtave në mënyrë të ndershme e të qëndrueshme mund të rrezikojë të gjitha aspektet e tjera të marrëveshjes”, thuhet në letër, raporton TCH, përcjell albinfo.ch.

Kongresmenët kërkojnë nga Blinken të mbështesë këtë reciprocitet dhe një asociacion për komunitetin shqiptar që jeton në Serbi.

“Ne e përkrahim me forcë dialogun dhe inkurajojmë trajtimin e njëjtë të minoriteteve në të dy vendet”, përfundon letra.