Kuzhina shqiptare

Kumështë

Kumështi është pije e shëndetshme cilen e kanë konsumuar në kohrat e mëparshme pas ushqimeve të yndyrshme. Kumështi perdoret edhe tash, zakonisht ditëve të nxehta verore.

KumështëPërbërësit:

• 4-5 lugë kos.
• 2 L hirr djathi

Përgatitja:

Hirrën e djathit e vlojmë dhe e lëmë të ftohet. Hirres së vakët ia shtojmë 4-5 lugë kos pastaj enën e mbështjellim me mbules kuzhine dhe e lëmë ashtu per 3-4 orë.
Hirren e fituar e derdhim në shishe dhe e lëmë në frigorifer. Kumështi servohet i ftohtë.

Ju bëftë mirë