Kosova

Lëngu i mollës dhe vlerat ushqyese

Pse duhet të pini një gotë lëng të mollës çdo ditë

1-Humbje peshe

Molla rekomandohet në të gjitha dietat për humbje peshe. Në fakt, është 85% ujë dhe fibra. Kjo promovon eliminimin e toksinave nga trupi, është pa yndyrë dhe ka shumë pak kalori.

Duke ngrënë 100 gramë mollë, ju konsumoni vetëm 40 kalori. Plus, fibra që përmban ju bën të ndiheni të ngopur gjatë gjithë ditës. Që ju shpëton nga ngrënia e tepërt.

 

2-Për parandalimin e hiperkolesterolemisë

Niveli normal i kolesterolit në gjak për një të rritur duhet të jetë 2,5 g / L. Kur keni një nivel jashtëzakonisht të lartë, ne flasim për hiperkolesteroleminë, e cila nuk është një sëmundje, por një faktor rreziku, veçanërisht për sëmundjet kardiovaskulare.

Pektina që gjendet tek mollët mund të ndihmojë në uljen e hiperkolesterolemisë. Në një studim te minjtë, nivelet e kolesterolit të keq u ulën duke eleminuar yndyrën në jashtëqitje pas një trajtimi të pasur me pektinë molle.

 

3-Në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare

Siç e theksuam më lart, sëmundjet kardiovaskulare shkaktohen, ndër të tjera, nga nivele të larta të kolesterolit të keq në gjak. Pektina në mollë ndihmon në largimin e kolesterolit të tepërt nga gjaku.

Përveç kësaj, molla është shumë e pasur me antioksidantë. Veprimi antioksidues i zgjerimit të arterieve dhe shkatërrimit të radikalëve të lirë mund të parandalojë më mirë rreziqet kardiovaskulare (2).

 

4-Në parandalimin e astmës

Polifenolet janë lëndë ushqyese antiinflamatore, siç janë ushqimet që përmbajnë omega-3 dhe magnez (3).

Astma është një sëmundje inflamatore e bronkeve. Polifenolet që gjenden në lëngun tuaj të mollës dhe mollës kanë efekte anti-inflamatore në bronke.

Mjekët këshillojnë njerëzit me astmë që të hanë rregullisht mollë. Gratë shtatzëna gjithashtu këshillohen të konsumojnë mollë gjatë shtatzënisë për të zvogëluar rrezikun e astmës tek foshnja e tyre.

 

5-Lëngu i mollës dhe kanceri

Në një studim të 344 minjve femra me kancer të zorrës së trashë, ata u injektuan me solucione që përmbajnë pektinë të mollës dhe polifenole. Pas 4 javësh, shëndeti i tyre u përmirësua (4).

Studiuesit arritën në përfundimin se një mollë mund të hahet mesatarisht dy herë në javë për të parandaluar kancerin e zorrës së trashë.

Në të njëjtin studim, eksperimentet treguan efektet e dobishme të pektinës dhe polifenoleve në mbrojtjen kundër sëmundjeve të lidhura me ADN-në.

Kanceri i mushkërive (5) gjithashtu mund të parandalohet duke ngrënë një ose më shumë mollë në ditë.

Antocianinat, të gjetura në mollë të kuqe, pektinë, triterpene dhe antioksidantë të tjerë, janë të dëmshme për qelizat e kancerit të mushkërive dhe zorrës së trashë.

 

6-Pastrimi i gjakut

Kur konsumojmë ushqim, ilaçe ose pije, trupi ynë gjithashtu konsumon toksina. Po kështu, kur marrim frymë, ne gjithashtu gëlltisim shumë toksina në ajër.

Këto papastërti të konsumuara helmojnë gradualisht trupin tonë, kryesisht gjakun. Molla, me ndihmën e shumë antioksidantëve, fibrave dhe ujit që përmbahen në të, pastron trupin dhe gjakun tonë.

Gjithashtu do të pastrojë trupin nga radikalet e lira. Radikalet e lira kontribuojnë në kancerin dhe plakjen e parakohshme. Https://www.youtube.com/embed/-HJk9W0uoSc?

 

Lëngu i 7 mollëve na mban nga kapsllëku

Polifenolet në lëngun e mollës do të ndihmojnë në pastrimin e zorrëve tuaja. Për njerëzit që vuajnë rregullisht nga kapsllëku, lëngu i mollës me limon është mënyra e përsosur për të kapërcyer problemet shëndetësore.