Kinema

“Open Cinema”, me filma shqiptarë dhe të huaj në Belsh

“Open Cinema” sezonin e tretë e nisi qytetin e Belshit, ku për shtatë net me radhë u shfaqën filma ndryshëm. 

Ky event i rëndësishëm edhe këtë sezon tretë Belsh solli vëmendjen e publikut shqiptar projeksionet mira kinemasë shqiptare dhe asaj huaj. E veçanta këtë vit ishin prodhimet e filmit animuar shqiptar, cilat u ndoqën nga moshat e vogla dhe jo vetëm. 

I konceptuar si një show kinematografik “Open Cinema” mblodhi para ekranit madh emra njohur kinemasë shqiptare, si aktorë, regjisorë, kineastë etj. 

Mbrëmjet magjike filmit u shoqëruan edhe me këngëtare, performuan muzikën e njohur shqiptare, duke sjellë emocione bukura për filmin, shkruan atsh, përcjell albinfo.ch. 

Natën e parë kaluan tapetin e kuq emra njohur kinemasë sonë, si aktorët Birçe Hasko, Bujar Asqeriu, Suela Konjari, Gentian Hazizaj etj.