Lajme

Opozita malazeze kthehet në parlament, dështoi skenari maqedonas

Partia e presidentit Milo Gjukanoviq udhëheq me vendin nga pluralizmi politik, plot përpara 27 vitesh. Kjo pasi opozita është tepër e përçarë mes ndikimive serbe dhe ruse.

Pjesë të deputetëve opozitarë në Malin e Zi janë kthyer përsëri në parlament. Kjo ndodhi pas ndërmjetësimit dhe takimit të tyre me komisionerin e zgjerimit europian Johanes Hahn në Bruksel. Bëhet fjalë për deputetët e partisë URA dhe Demos, shkruan albinfo.ch. Sipas “Der Standard” ata në 2016 u përpoqën të kryenin skenarin maqedonas të Grushtit të shtetit dhe eliminimin e Milo Gjukanovic, për të evituar integrimet euro-atlantike të Malit të Zi.

Partia e presidentit Milo Gjukanoviq udhëheq me vendin nga pluralizmi politik, plot përpara 27 vitesh. Kjo pasi opozita është tepër e përçarë mes ndikimive serbe dhe ruse.