Kuzhina shqiptare

Pinxhur

pinxhurPërbërësit:

• filgjan sheqer,
• 15 kg domate,
• 3 filgjana të kafës vaj,
• 1 filgjan të kafes krip,
• 1 filgjan sheqer,
• 1 filgjan ufëll,
• 10 – 15 thelba hudhër,
• 1 – 2 tuba majdanoz,
• 10 kg speca.

Përgatitja:

Domatet i përvlojmë me ujë të nxehtë, i qërrojmë, i grijmë dhe i vemë të zihen. Poashtu edhe specat i pjekim, i qërrojmë, i presim imtë dhe ua shtojmë domateve, të cilat i kemi shterur nga lëngu duke I zier afer 60 min.
Domatet dhe specat i zijmë 3- 4 orë, dhe kur pinxhuri fillon të shterrët i hedhim vaj, kryp, hudhra, sheqer, ufëll, dhe i zijmë ashtu edhe gjysëm ore sebashku.
Në fund pinxhurit i hedhim majdanoz të grirë dhe pas 15 min. e largojmë nga zjarri.
Kavanozët të nxetë i mbushim me pinxhur të nxhetë pastaj i mbulojmë me batani dhe I lëmë ashtu të mbuluara disa orë, gjer sa të ftohen.

Ju bëftë mirë


 Të tjera nga Kuzhina shqiptare