Kuzhina shqiptare

Speca me gjizë

Speca me gjizë është një nga gatimet më të përhapura ne Kosovë dhe rajon që përgatitet zakonisht për mëngjes ose darkë.

speca me gjizePërbërësit:

•       0.5 kg gjizë
•       0.5 kg speca
•       1dl vaj
•       2 vezë
•       2 -4 thelpinj hudhër
•       Kripë

Metoda e përgatitjes:

Specat e pjekur e të qëruar i fërgojmë në vaj dhe i heqim nga tigani. Në yndyrën ku i kemi fërguar specat hedhim gjysmë luge të biber të kuq, pastaj e shtojmë gjizën e përzier me vezët, kripën dhe hudhrën. Gjizën e lëmë të vlojë për afro 10 minuta.
Pastaj e largojmë nga zjarri dhe sipër ia hedhim specat e fërguar. Speca me gjizë apo gjiza me speca servohet e nxehtë.

Ju bëftë mirë


 Të tjera nga Kuzhina shqiptare