Kosova

Deputetja britanike i bën jehonë takimit të Osmanit me kryeministrin e Britanisë

Kearns i bën jehonë takimit të Osmanit me kryeministrin e Britanisë: Ne ishim një nga vendet e para që njohëm pavarësinë e Kosovës, përcjell albinfo.ch.

Deputetja britanike, njëherësh kryetarja e Komisionit për politikë të jashtme e Britanisë së Madhe, Alicia Kearns, ka njoftuar për takimin e djeshëm që presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pati me kryeministrin britanik, Rishi Sunak, në Komunitetin Politik Evropian.

Sipas një postimi në rrjetin social Twitter, Kearns ka shkruar se Britania e Madhe ishte një nga vendet e para që njohën pavarësinë e Kosovës.

“E kënaqur të shikoj Rishi Sunak dhe presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, t’i takoj në Komunitetin Politik Evropian. Ne ishim një nga vendet e para që njohëm pavarësinë e Kosovës dhe si mik i Kosovës, duhet të përqafojmë rolin tonë të vazhdueshëm si paqeruajtës në të gjitha forumet”, ka shkruar Kearns.