Ëmbëlsira

TORTA MONTE

Përbërësit:

•       1 lt qumësht
•       12 lugë niseshte
•       8 lugë sheqer
•       200 gr margarinë
•       500 ml ajkë të embël (hopla)
•       300 gr çokolladë për zierje
•       250 gr biskota

Përgatitja:

Marrim 200 ml qumësht të ftohtë, e përziejmë me sheqerin dhe nishesten, kurse pjesën tjetër të mbetur të qumështit e vëmë të vlojë.
Pasi të vlojë qumështi, i përziejmë së bashku të gjithë përbërësit derisa të trashet kremi duke e përzier vazhdimisht.

Pasi kemi ftohur kremin, e shtojmë margarinën e tundur më parë dhe i bashkojmë derisa të fitojmë një krem homogjen.

Vazhdojmë me ajkën e ëmbël (hoplën) të cilën e ngrohim derisa të mos vlojë, pastaj shtojmë çokollatën derisa të shkrihet (e coptojmë në  copa të vogla).

E marrim një enë të thellë, i shtojmë biskotat, të cilat më parë i kemi lagur (zbutur) në qumësht të vakët.
Mbi biskota e shtrijmë së pari kremin e bardhë dhe pastaj kremin meokollatë dhe kremin e ajkës (hoplës) e cila është ende e vakët.

Ëmbëlsirën e mbajmë për disa orë në firigorifer dhe pastaj e servojmë.

   Ju bëftë mirë!