Kosova

Vuçiqi u drejtohet ambasadorëve të QUINT-it: Bindeni Kurtin, serbët s’lejojnë pushtim

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka kërkuar “reagim të shpejtë” të komunitetit ndërkombëtar, sipas tij, kundër “politikave të Prishtinës dhe për t’i mbrojtur serbët nga presioni e dhuna brutale”.

Në një takim me ambasadorët e shteteve të QUINT-it, Vuçiqi ka thënë se “Albin Kurti duhet t’i tërheqë njësitet speciale, sepse serbët s’do ta pranojnë kurrë pushtimin e tij”.

Ai ka pasur dy kërkesa për QUINT-in.

“Shpresoj që ju mund ta bindni Kurtin të tërheqë forcat e tij dhe kryetarët personalë nga veriu”, ka thënë Vuçiqi.

Sipas komunikatës së Presidencës së Serbisë, ambasadorët e shteteve të QUINT-it kanë kërkuar që palët të kthehen në tavolinën e dialogut për të gjetur zgjidhje për të dalë nga situata.

Situata në veri – Vuçiqi në takim me ambasadorët e QUINT-it, BE-së, Rusisë dhe Kinës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, priti në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it – SHBA-së, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë dhe Italisë – ashtu si edhe kreun e delegacionit të Bashkimit Evropian në Beograd.

Në takim mori pjesë edhe ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviq, dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, Millan Mojsilloviq, raporton Radio-Televizioni i Serbisë.

Vuçiq, gjatë ditës, do të takohet edhe me ambasadorët e Rusisë dhe Kinës.

Takimet vijnë një ditë pasi protestues serbë në Zveçan – komunë me shumicë serbe në veri të Kosovës – u përplasën me ushtarë të KFOR-it.

Dhjetëra të plagosur u raportuan në të dyja anët.

Për t’u informuar lidhur me zhvillimet e fundit në veri të Kosovës, përcillni blogun e Radios Evropa e Lirë

Protestuesit në këtë komunë, ashtu si edhe në dy të tjera, Zubin Potok dhe Leposaviq, protestuan kundër kryetarëve të rinj shqiptarë, të dalë nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të prillit.

Protestat janë duke vazhduar edhe sot.