E shtunë, 26 Korrik, 2014 - 17:09
Subscribe to Syndicate
download
Ka jetuar për 40 vjet si mashkull ndërkohë që është ndjerë femër. Derisa një ditë, nga fundi i vitit 2010 ka shkuar dhe u është prezantuar vartësve të saj: prej sot unë nuk jam shefi, por shefja juaj
Shqiptarët që kërkojnë azil në vendet e BE-së do t’i nënshtrohen procesit të intervistimit nga Policia shqiptare në aeroportin e Rinasit.
Mbeten të hapura shumë gjëra: nga mundësia e heqjes dorë prej marrëveshjes e deri te gjetja e një zgjidhjeje brenda në një pako
Parukierja dhe stilistja, Linda Nikolla, shqiptare nga Kosova, tash e një kohë jeton në Zvicër dhe është bërë mjaft e njohur në botën e profesionit të saj
Ajo që duan ta arrijnë bartësit e iniciativës në kantonin Vaud është krijimi i sigurimit publik që do të mbulonte shpenzimet bazë të stomatologjisë

Reklamë

E-Diaspora

Dasma është zhvilluar të enjten, afër Gjakovës. Ajo ishte një ceremoni private, me familjarë dhe miq të afërt të boksierit dhe sipas traditave shqiptare
Çfarë i dallon shqiptarët nga zviceranët? Ata mund të jetojnë në të njëjtin bllok banimi dhe dallimi në mes jetës që bëjnë, të jetë “me vite drite”
The multiple faces of uncertainty: Miranda ADEMAJ at TEDxTirana
Bëhet fjalë për themeluesen dhe CEO të Skënderbeg Alternative Investments AG në Cyrih, Miranda Ademaj
Gjermani
Në filmin “Babai/Mein vater” behet fjalë për Norin dhjetëvjeçar, i cili, në kërkim të babait të zhdukur në Kosovë, gabimisht shkon në Gjermani
Ekspozitë e dy piktorëve ulqinakë: Bilal Nikeziqi dhe Edin Kapllani në qytezën zvicerane Lichtensteig
Ai mund të bëhet pjesë e Major Soccer Leage (MSL), gjegjësisht e klubit D.C. United të Uashingtonit

Jeta në Zvicër

polici neuchatel
Duke folur për gazetat e vendit, polici ka thënë se me këtë rast “nuk kam folur unë si polic por si banor i brengosur dhe baba i dy fëmijëve”.
Me këtë dendësi milionerësh (27.34%), Cyrihut ia kalon vetëm Monakoja, me 29.21%. Pastaj vjen Gjeneva me 17.92, Nju Jorku me 4.63 etj.
“Siç e dini të gjithë, unë aktualisht jam në pushime, nuk merrem me klubet tjera dhe as që flas me ndonjë gazetar" ka shkruar Shaqiri në facebook
Miliarderi zviceran që prej vitesh jeton në SHBA Hansjörg Wyss ka premtuar që gjysmën e pasurisë së tij, rreth 5 miliardë dollarë ta dhurojë për qëllime humanitare. Wyss 79 vjeçar është themelues i kompanisë Synthes, të cilën ndërkohë e ka shitur.
"Siguria e udhëtarëve është prioritet. Duhen dëshmi të qëndrueshme se mbrojtja e aeroportit nga raketat që vien nga Gaza është e sigurt
Ata që do të punonin vetëm tri ditë në javë, do të duhej që në ditët e punës të bënin më shumë orë pune se tadh, gjegjësisht 10 deri 11 orë

CH-Ballkani

Me 500 mijë euro investim, Shala e Bajgores është kthyer në një qendër të re turitke kosovare. Aty gjendet një shteg i gjatë i ecjes dhe 6 bujtina tradicionale shqiptare (oda)
Sonte në Prishtinë do të shfaqet filmi “Në tokë të huaj”, me regjisor Hamdi Arifaj, bashkatdhetar yni nga Suedia. Filmi shfaqet në ora 21 në Sheshin “Zahir Pajaziti”
Lideri i Vetëvendosje, Albin Kurti tha se nëse zgjedhjet mbahen në vjeshtë, atëherë në Kosovë do të jetë tri forca politike, koalicioni LDK-AAK-Nisma, PDK dhe LVV
Komisioni Evropian ka publikuar raportin lidhur me progresin e Kosovës në liberalizim të vizave. Sipas KE-së, Kosova ka arritur progres, por kërkohen edhe më shumë punë
Një pjesë të fajit për situatën aktuale në Maqedoni e mbajnë partitë politike shqiptare, thotë analisti Kim Mehmeti, i cili konsideron “heronj të rinj” në këtë shtet
In&Out
Kundërshtari nuk është armik
Intervistë me Ueli Leuenberger, Këshilltar nacional dhe ish-kryetar i Partisë se të Gjelbërve në Zvicër.

Reklamë

Reklamë

The multiple faces of uncertainty: Miranda ADEMAJ at TEDxTirana
Prej një vajze refugjate, menaxhere e fondit 10 milionë $ Bëhet fjalë për themeluesen dhe CEO të Skënderbeg Alternative Investments AG në Cyrih, Miranda Ademaj
In&Out
Kundërshtari nuk është armik
Kundërshtari nuk është armik Intervistë me Ueli Leuenberger, Këshilltar nacional dhe ish-kryetar i Partisë se të Gjelbërve në Zvicër.
© albinfo.ch
Ankohen mërgimtarët: Po na “rruan” qeveria Albinfo.ch qëndroi te Dheu i Bardhë, kufiri në mes të Kosovës dhe Serbisë. Qindra bashkatdhetarë për çdo ditë aty paguajnë “tagrin” në emër të Kartonit të Gjelbër
Vera e dasmave dhe e zbrazjes së xhepave të diasporës Dasmat, kështu siç bëhen në Kosovë janë një tregues fals social, pasi që të zotët e dasmave, me nivelin e shpenzimeve mundohen të tregojnë se cilës kategori sociale i përkasin
Willy Knecht dhe dhimbja e tij e madhe, Kosova Ish polici zviceran prej 15 vitesh ndihmon rregullisht familjen Likaj. Tash i ka mbushur 71 vjet dhe thotë se do të angazhohet për ta deri sa ta mbajë forca

Reklamë

Moti

Bernë

Broken clouds
  • 19 °C
Reported on:
Sht, 26/07/2014 - 16:20

Prishtinë

Few clouds
  • 29 °C
Reported on:
Sht, 26/07/2014 - 16:30

Cyrih

Broken clouds, light rain
  • 18 °C
Reported on:
Sht, 26/07/2014 - 16:20

Shkup

Few clouds
  • 32 °C
Reported on:
Sht, 26/07/2014 - 17:00

Newsletter

Reklamë

Kursi i valutave

Amount to convert

Reklamë

Facebook

Copyright © 2010 albinfo.ch. All Rights Reserved.

Përdorimi i shkrimeve, fotografive si dhe materialeve të kësaj platforme mund të bëhet vetëm duke e përmendur burimin albinfo.ch. Cdo shfrytëzim dhe riprodhim i tyre pa lejen e albinfo.ch është i ndaluar dhe përbën shkelje e të drejtave autoriale .
Redaksia e mban të drejtën për mosbotimin dhe moskthminin e dorëshkrimeve, fotografive apo materialeve të tjera të dërguara.

Rreth nesh

Karta


Bashkëpunimi
Shkabaj